Ewolucja komputerów – czy dążymy do sztucznej inteligencji?

Nowoczesne komputery mają za sobą już stosunkowo długą historię. W drugiej połowie XX wieku były to maszyny, które z uwagi na swoją wielkość mogły zajmować nawet całe duże sale. Trendy w projektowaniu elektroniki sprzyjały jednak miniaturyzacji i ostatecznie, po siedemdziesięciu latach mamy maszyny ładne, poręczne i posiadające milion razy więcej mocy niż wspomniane kolosy zajmujące całe pokoje. Nie sposób jednak nie zauważyć, że ewolucja nie zakończyła się. Rozwój branży elektronicznej nadal postępuje i warto się zastanowić, w którą stronę zmierza i czy nowoczesne komputery to wszystko, co ma do zaoferowania.

Sztuczna inteligencja – czy to możliwe?

Sztuczna inteligencja kojarzy się nam głównie z filmami science-fiction, ale prawda jest taka, że ona już jak najbardziej istnieje. Wystarczy przejrzeć internet, by dokopać się na przykład do artykułu, w którym SI wygrywa z profesjonalnymi graczami szachowymi czy komputerowymi. Możliwości maszyny są nieskończenie większe od ludzkiego umysłu, więc można się spodziewać dalszych, niezwykłych doświadczeń na tym polu.

Czy sztuczna inteligencja może pójść w złym kierunku?

W internecie można znaleźć artykuł, w którym opisuje się SI, dla której jedynym źródłem nauki były biografie i prywatne listy psychopatów, morderców i innych tego rodzaju typów spod ciemnej gwiazdy. I faktycznie – SI zapałała wskutek tego szczerą nienawiścią do rasy ludzkiej i konieczne było wyłączenie jej. Był to jednak kontrolowany eksperyment, więc nie ma co liczyć na przejęcie świata przez maszyny, czyli sytuację rodem z filmu SF.

Share