Zawód przyszłości – czy taki istnieje?

Obecnie rynek pracy jest przesiąknięty ogłoszeniami z pracą. Pracodawcy poszukują pracowników we wszystkich zawodach. Oferowana praca jest propozycją tymczasową oraz stałą. Coraz częściej na rynku pracy poszukuje się specjalistów swojej dziedziny. Wśród poszukiwanych stanowisk znajdziemy kilka specjalności, pretendujących do zawodu przyszłości.?

Zawody przyszłości

Należy pamiętać, że zmieniający się rynek pracy nieustannie wymaga zachowania elastyczności i uniwersalności przez kandydatów na wybrane stanowiska. Do najbardziej rokujących zawodów przyszłości można zaliczyć sektor IT, sektor finansowy oraz sektor e-marketingu.

Obecnie brakuje ponad sto tysięcy programistów w Polsce i liczba ta stale rośnie. Osoby w tym zawodzie nie zgłaszają się jako bezrobotni i często statystyka urzędu ich nie obejmuje. Zmieniający się rynek pracy wymusza nowe sposoby na poszukiwanie specjalistów. Z powodu braku ich na rynku krajowym, sięga się coraz częściej po pracowników z zagranicy. Dotyczy to również innych zawodów jak na przykład kierowców lub pracowników budowlanych.

Zmieniający się rynek pracy a rzeczywistość

Na podstawie corocznych badań barometru zawodów powtarzają się niezmiennie podobne specjalizacje. Zalicza się do nich zawód kierowcy samochodów ciężarowych, spawacza oraz pielęgniarki. Dane statystyczne są opracowywane przez powiatowe urzędy pracy. W dużym stopniu dane te pokrywają się z rzeczywistością, ale brakuje też wielu zawodów, które należą do tych, jakie będą wykonywane w przyszłości.

Najbardziej obiecującym ze względu na stałą dynamikę zapotrzebowania staje się zawód programisty. To właśnie pracownicy sektora IT będą rozwijać świat nowych technologii. Jednak braki mogą nie zostać uzupełnione, jeśli ogłoszenia z pracą nie staną się po prostu praktyczne. Niejednokrotnie wymaga się znajomości kilkunastu języków programowania, co jest równoznaczne z brakiem kandydatów.

Share