Jak rozpocząć przygodę z żeglowaniem?

Żeglarstwo to wspaniała forma aktywnego wypoczynku. Uczy działać w zespole, pomaga budować przyjaźnie i rozwija osobowość. Żeglować można zacząć w każdym wieku. Oczywiście trzeba kochać wodę, jeziora i morza.

Potrzebne dokumenty i początek drogi

Po 14 roku życia można zacząć zdobywać pierwszy stopień, czyli zdobycie patentu żeglarza jachtowego. By zdobyć patent trzeba się popisać umiejętnością manewrowania jachtem pod żaglami i odpowiednim manewrowaniem jachtem z silnikiem. Trzeba też umieć wykonywać czynności bosmańskie oraz wykonywać różne prace w charakterze członka załogi. Ten kto złapie bakcyla szybko pojmie wszystkie przepisy i podstawową wiedzę na temat żeglarstwa, no i oczywiście na koniec dostaje potrzebne dokumenty.

Inne patenty

Następne stopnie uzyskuje się wykonując odpowiednie doświadczenie i staż na łodzi, pływając np. razem z zaprzyjaźnioną ekipą.

Zakup łodzi to nie lada wydatek, więc najlepiej jest wypożyczyć łódź w celu nauki i zdobywania kolejnych patentów.

Sternik morski, to kolejny stopień, który również wymaga podejścia do egzaminu teoretycznego i praktycznego, organizowanego przez Polski Związek Żeglarski. By stać się sternikiem trzeba ukończyć 18 lat. Taki patent daje już naprawdę dużo możliwości. Można wyruszać w podróż nie tylko po morzach, ale i oceanach. Z tym dokumentem jedynym limitem jest długość jachtu, która musi wynosić maksymalnie 18 metrów.

Potrzebne dokumenty

Z patentem najwyższego stopnia, czyli kapitana jachtowego pływa się już czym się chce i wszędzie tam gdzie się chce.

Zawsze należy mieć przy sobie potrzebne dokumenty, które służą do okazania w razie odpowiedniej kontroli.

Share