Jak zbudowane są procesory?

Wbrew pozorom każde urządzenie elektroniczne, jakie używamy, jest sterowane przez wewnętrzny procesor. Hermetycznie zamknięte układy scalone odbierają informacje z pamięci operacyjnej i następnie je interpretuje.

Budowa procesora

Dzisiejsza fabryka procesorów to przede wszystkim czystość. Wymagana jest sterylność nie tylko wielkich hal produkcyjnych, lecz również materiałów, z których tworzy się procesory. Podróż zaczynamy właśnie od materiału – krzemu. W praktyce to właśnie krzem jest najbardziej wydajnym tworzywem do wykorzystywania w produkcji układów scalonych. Wcześniej specjalnie wyczyszczony i spreparowany jest cięty na niesamowicie cienkie plastry – osiągają one grubość ok. 700 µm.

Produkcja procesora w praktyce

To tutaj rozpoczyna się właściwa produkcja procesora, bo docieramy do fabrykowania rdzeni. Wafle krzemowe, które zostają po cięciu, są naświetlane specjalną emulsją, która po wypłukaniu pozostawia na plastrze krzemu kształt zaprojektowanego układu, w tym przypadku tranzystora. Dzisiaj praktycznie każda fabryka procesorów wykorzystuje ten zabieg kilkukrotnie, ze względów trwałości procesora i polepszenia jego wydajności. By ukazać dokładność tej procedury, w procesorze znajduje się ok. kilka miliardów tranzystorów.

Szczegóły mają znaczenie

Później pozostają już tylko domieszki w postaci nałożenia cienkiej warstwy miedzi, czyli materiału, który pozwoli poprowadzić prąd dla tranzystorów. Wtem, gdy układy scalone przejdą procedury testowe, po selekcji następuje przełożenie procesorów do ich nowego domu. Wycięte wafle dostają warstwę podkładu oraz radiator, który przy pracy w komputerze będzie odprowadzał ciepło. Następnie pozostają ostateczne testy i rozesłanie układów na cały świat.

Share