Kredyt na samochód – co trzeba zrobić i wiedzieć, by sfinansować zakup pojazdu?

Kredyt na samochód jest jednym z najniżej oprocentowanych zobowiązań kredytowych na rynku. To rozwiązanie dedykowane zakupowi pojazdu silnikowego, zatem warunki jego udzielenia są w tym zakresie bardzo korzystne.

Kredyt na samochód i nie tylko

Kredyt na samochód to rozwiązanie dedykowane zakupowi pojazdu silnikowego – czyli samochodu, motocykla, quada, skutera, a także kampera, przyczepy turystycznej oraz maszyny rolniczej. Jak widzimy, zakres pojazdów nim objętych jest całkiem szeroki. Poza tym mogą być to zarówno pojazdy nowe, jak i używane, choć nie wszystkie instytucje mają w swojej ofercie kredytowanie pojazdów używanych.

Kredyt na samochód

Jakie są zalety kredytu samochodowego?

Kredyt samochodowy jest kredytem zdefiniowanym. Dzięki temu, jako rozwiązanie dedykowane zakupowi właśnie czterech kółek, posiada on szereg zalet. To szczególnie dobrze widoczne, jeśli porównamy go z klasycznym kredytem gotówkowym. Co przekona nas do wyboru tej opcji kredytowania?

  • Niski koszt kredytu – dzięki temu, że samochód sam w sobie stanowi zabezpieczenie w razie niespłacalności zobowiązania, banki mogą utrzymać niskie koszty udzielenia kredytu samochodowego;
  • Oprocentowanie kredytu na niskim poziomie – w porównaniu do innych ofert kredytowych, kredyt na samochód jest najniżej oprocentowanym zobowiązaniem na rynku; wpływa na to również stosunkowo duży popyt na tego typu kredyty, co przekłada się na konkurencyjność ofert bankowych;
  • Sfinansowanie zakupu samochodu nowego i używanego – w tym przypadku trzeba pamiętać o dwóch najważniejszych ograniczeniach; po pierwsze, jak wspomnieliśmy, nie każdy bank kredytuje zakup samochodu używanego; po drugie, wybrany samochód używany nie może być starszy niż średnio 8-10 lat;
  • Dogodny czas kredytowania – kredyty samochodowe mogą być udzielane nawet na 10 lat;
  • Kwota kredytu – na zakup samochodu możemy starać się nawet o 100 000 PLN;
  • Wkład własny – nie jest wymagany przez większość instytucji finansowych; wniesienie go pozwala obniżyć wysokość miesięcznych zobowiązań i koszty kredytu.

Co trzeba wiedzieć, zanim weźmiesz kredyt na samochód?

Decydując się na kredyt samochodowy, musimy wiedzieć, że bank będzie wymagał ustanowienia zabezpieczeń na wypadek niespłacenia zobowiązania przez kredytobiorcę. Istnieją trzy formy takiego zabezpieczenia: zastaw rejestrowy (w dowodzie rejestracyjnym pojazdu umieszczana jest informacja, że został on wpisany do krajowego rejestru zastawów); przewłaszczenie (bank jest formalnie współwłaścicielem pojazdu; niespłacenie zobowiązania wiąże się z przejęciem pojazdu przez bank); depozyt karty pojazdu (karta pojazdu jest w posiadaniu banku); cesja praw z polisy AC (samochód objęty jest ubezpieczeniem, a pieniądze z niego pochodzące w razie wypadku itp. trafiają do kredytodawcy).

Przyznanie kredytu na samochód zależy od zdolności kredytowej kredytobiorcy. Podstawowym wymaganiem jest przedłożenie zaświadczenia o zarobkach.

Share