Wirtualna rzeczywistość – do tego dąży świat?

Seans, jaki zapewnia nam film Matrix, mało kogo pozostawia bez stosownej refleksji, powiązanej z tematyką tego filmu. Wirtualna rzeczywistość jest dla nas czymś bardzo egzotycznym i na wskroś fascynującym, ale potrafi przy tym także dosyć mocno przerazić. Ilu ludzi, tyle opinii – niektórzy chcieliby żyć w iluzji, inni zdecydowanie wyrażają swoją niechęć, chcąc wieść swoje normalne życie w namacalnym świecie. Czy świat dąży do stworzenia wirtualnej rzeczywistości? Jak to obecnie wygląda?

Film Matrix, a rzeczywistość

Technologia wirtualnej rzeczywistości „na życzenie” jak najbardziej istnieje już dzisiaj i jest dosłownie na wyciągnięcie ręki – specjalne gogle, przez które możemy oglądać wirtualny świat są kosztem zaledwie kilkuset złotych. Nie ma oczywiście mowy o permanentnym przebywaniu w takim świecie dwadzieścia cztery godziny na dobę, ale są specjalne programy i gry komputerowe, które w wirtualnym świecie pozwolą nam przeżyć absolutnie niezwykłą przygodę i odwiedzić bardzo egzotyczne miejsca, mogąc się przy tym rozglądać na wszystkie strony i chłonąć atmosferę.

Nieustający trend wirtualnej rzeczywistości

Wirtualna rzeczywistość jest nieustającym, ciągle rozwijanym trendem i bez dwóch zdań prędzej czy później nadejdą czasy, w których wydarzenia, prezentowane przez film Matrix staną się rzeczywistością. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że będzie to nieco bardziej dobrowolne, a z dobrodziejstw takich technologii będziemy korzystać z przyjemności, a nie z przymusu. Kto wie, być może takie rozwiązania będą standardem jeszcze wśród pokoleń urodzonych w poprzednim tysiącleciu.

Share