Czy zawodówka jest lepsza od technikum?

W trakcie trwania nauki w ósmej klasie wiele osób staje przed wyborem odnośnie dalszej nauki. Jaką szkołę wybrać? Czy postawić na liceum ogólnokształcące, czy jednak na technikum? A może jednak zawodówka, o której czasem źle się mówi, będzie dla mnie lepsza? Pewna praca będzie po szkole…? No właśnie, jak rozwiązać takie życiowe dylematy?

Dobry i pewny zawód

Pewna praca – każdy z nas na pewno chciałby pochwalić się taką wiedzą, dzięki której będzie mógł w przyszłości zarabiać pieniądze. Ale gdzie się ją zdobędzie. Niby szkoła zawodowa traktowana jest jako gorsza, ponieważ nie ma się po niej matury. Ale czy w dzisiejszych czasach matura jest przepustką do dobrych zarobków? Wyuczony zawód, który można zdobyć po szkole zawodowej czasem jest gwarancją lepszych zarobków niż matura i studia. Dlatego rozważnie trzeba wybierać szkołę, na którą się postawi po podstawówce.

Zawód wyuczony na blachę

Żeby jednak odnieść sukces, to trzeba się dobrze uczyć. Dobrze wyuczony zawód to pewność, że jako mechanik, lakiernik, fryzjerka, kosmetyczka, krawiec, czy też inny zawód ludzie będą nas cenić. W zawodówce nie można „olewać” nauki, jednak chłonąć wiedzę. Technikum to nie zawsze pewna praca pomimo zdobytych praktyk, czy też matury. Dzisiejsze realia pokazują, że trzeba mieć dobre znajomości, aby po technikum, liceum zdobyć odpowiednią pracę. Po zawodówce takie znajomości nie zawsze są potrzebne, o ile tylko wykażecie się odpowiednią wiedzą oraz odpowiednimi chęciami, aby móc nawet otworzyć własną firmę.

Share