Jaki osuszacz do sprężonego powietrza?

Osuszacze przemysłowe to dodatkowe elementy, w które powinna być wyposażona każda instalacja pneumatyczna. Zostały stworzone w celu osuszania i oczyszczania sprężonego powietrza, w którym naturalnie zwykle pojawia się wilgoć. Na rynku oferowanych jest kilka rodzajów osuszaczy, różniących się głównie konstrukcją. Jak są zbudowane i gdzie stosuje się poszczególne rodzaje osuszaczy przemysłowych?

Najpowszechniej spotykane osuszacze przemysłowe

Do najczęściej spotykanych osuszaczy przemysłowych stosowanych w sprężarkach należy zaliczyć:

  • membranowe
  • chłodnicze/kondensacyjne
  • adsorpcyjne

Wszystkie wymienione rodzaje osuszaczy mają to samo zadanie, jakim jest pozbycie się wilgoci oraz oczyszczenie powietrza pochodzącego z instalacji pneumatycznej. Jednak odmienna konstrukcja każdego z nich sprawia, iż efekt końcowy uzyskiwany jest w nieco inny sposób.

osuszacze przemysłowe

Osuszacze membranowe

Ta odmiana osuszaczy posiada specjalną membranę z włókna polimerowego, której zadaniem jest usuwanie wszelkiej wilgoci z powietrza. Przez membranę przenikają wyłącznie molekuły pary wodnej. Osuszacze membranowe nie wymagają do zasilania energii elektrycznej, dlatego mogą być używane w ciężkich i mało sprzyjających warunkach. Osuszacze membranowe mają niewielkie rozmiary, a ich budowa pozwala na użytkowanie w miejscach zagrożonych wybuchem, np. na stacjach benzynowych. Nadają się do osuszania sprężonego powietrza tylko w niewielkich ilościach.

Osuszacze chłodnicze

Zasada działania osuszaczy chłodniczych (nazywanych także kondensacyjnymi) jest podobna do tej w klimatyzatorach czy lodówkach – woda zostaje skroplona na zimnej powierzchni. Osuszacze kondensacyjne zbudowane są przede wszystkim ze sprężarki, dwóch wymienników ciepła, a także wentylatora. Osuszacze chłodnicze cechują się wysoką wydajnością, a najlepsze wyniki osiągają podczas bardzo dużej wilgotności powietrza oraz wysokiej temperatury. Wykorzystuje się je zazwyczaj w instalacjach pneumatycznych, które zasilają wszelkiego rodzaju narzędzia i maszyny przemysłowe. Osuszacze chłodnicze są bardzo popularne w przemyśle ze względu na niski koszt zakupu, wysoką wydajność i niezawodność.

Osuszacze adsorpcyjne

W osuszaczach adsorpcyjnych wydzielanie wody z powietrza polega na zatrzymywanie wilgoci na powierzchni adsorbentu, dzięki czemu powietrze przenikające dalej jest suche i czyste. Osuszacze adsorpcyjne pobierają stosunkowo dużo energii elektrycznej, jednak najlepiej radzą sobie z realizacją zadania, do jakiego zostały stworzone – osuszaniem powietrza. Dlatego też osuszacze przemysłowe adsorpcyjne stosowane są w miejscach, gdzie jakość sprężonego powietrza musi być maksymalnie wysoka. Jako przykład ich zastosowania podać można tutaj produkcję spożywczą lub branżę farmaceutyczną czy medyczną.

Share