Komu powierzyć serwis urządzeń przemysłowych?

Serwisowanie urządzeń przemysłowych może okazać się wyzwaniem, które spędzi sen z powiek nie jednemu przedsiębiorcy. W końcu profesjonalne maszyny przemysłowe to drogi sprzęt, który powinien być serwisowany regularnie przez doświadczonych fachowców. Komu zatem powierzyć serwis urządzeń przemysłowych?

Jak wybrać serwis urządzeń przemysłowych?

Serwis urządzeń przemysłowych powinien być przeprowadzany przez profesjonalną firmę. Taki usługodawca powinien mieć odpowiednie doświadczenie oraz odpowiednie uprawnienia do serwisowania urządzeń przemysłowych. Być może początkujące firmy bez doświadczenia i odpowiednich kwalifikacji będą trochę tańsze, jednak należy pamiętać, że bezpieczeństwo jest warte każdej ceny. Jedynie tak można zadbać o bezpieczeństwo wybuchowe i procesowe.

serwis urządzeń przemysłowych

Sprawdź markę i porównaj

Decydując się na serwis urządzeń przemysłowych, należy upewnić się, jaka marka wyprodukowała nasze urządzenia. Następnie konieczne jest sprawdzenie, czy dany serwis ma uprawnienia i umiejętności do serwisowania urządzeń danego producenta. Jest to istotne z co najmniej trzech powodów. Po pierwsze ograniczy ewentualność niewłaściwego przeprowadzenie serwisu. Po drugie pozwoli na utrzymanie gwarancji w przypadku nowych maszyn, które są nią jeszcze objęte. Po trzecie profesjonalne przeglądy i utrzymanie gwarancji pozwolą zaoszczędzić na nakładach finansowych w przypadku awarii.

Rozwój to podstawa

Dynamiczny rozwój firm sprawia, że przychodzi moment, w którym muszą one zdecydować się na wymianę maszyn. Niestety jest to przedsięwzięcie bardzo kosztowne. W związku z tym czasem lepiej jest się zdecydować na unowocześnienie maszyn, które dana firma już posiada. Wiąże się to także z rozwoje systemów zabezpieczających instalacje. Jest to bardzo istotne, gdyż systemy te zapobiegają awariom oraz wypadkom. To z kolei jest kluczowym elementem systemu zapewniania bezpieczeństwa w zakładzie produkcyjnym.

Badanie zużycia

Wybierając swojego serwisanta, warto zwrócić uwagę na to, czy przeprowadza on badania dotyczące zużycia i wytrzymałości urządzeń procesowych. Takim badaniem może być np. pomiar grubości ścianek oraz elementów stalowych. Dobrze też, gdy serwisant będzie przeprowadzał inwentaryzację instalacji procesowych. Ponadto powinny być prowadzone obliczenia dotyczące wytrzymałości urządzeń i aparatów na maksymalne ciśnienie wybuchu, które następnie służą do tworzenia odpowiedniego planu zabezpieczeń. Jednak warto pamiętać, że podstawową zasadą podczas wyboru serwisu są kwestie bezpieczeństwa.

Share