Na czym polega zarządzanie projektami unijnymi?

Otrzymanie dotacji unijnej to dopiero początek wyzwań stojących przed firmą. W założeniu pieniądze te mają służyć realizacji określonego projektu, który należy właściwie wdrożyć i doprowadzić do końca. Aby było to możliwe, wymagane jest kompetentne zarządzanie takim projektem. Na czym polega ten proces?

Projekty unijne – plan zarządzania

Projekty unijne zwykle opiewają na naprawdę znaczące sumy. Nic dziwnego, że ich właściwe wykorzystanie wymaga konkretnych kompetencji i przygotowania. Aby realizacja całego przedsięwzięcia przebiegła sprawnie, warto przygotować solidny plan zarządzania, który określi udział personelu, harmonogram poszczególnych prac oraz wykorzystanie dostępnych finansów. Należy przygotować się na różne sytuacje i opracować scenariusze postępowania zarówno podczas zdarzeń optymistycznych, jak i niepomyślnych. Pamiętajmy również, że w życiu przedsiębiorstwa niejednokrotnie występują nieprzewidziane sytuacje, które mogą opóźnić lub zakłócić przebieg realizacji projektu, w związku z czym dobry plan musi uwzględniać nadprogramowy czas na ewentualne dodatkowe czynności. Warto także wyznaczyć koordynatora, który będzie sprawował nadzór nad całym procesem lub skorzystać z usług zewnętrznej firmy, która pomoże go przeprowadzić. To drugie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w sytuacji, gdy żadna osoba w przedsiębiorstwie nie ma doświadczenia z tego typu przedsięwzięciami.

dotacje z uni europejskiej

Dotacje unijne – rozliczenie i raport

Niezwykle istotne jest panowanie nad finansami związanymi z projektem, a zwłaszcza nad ich zgodnością z poprzednimi założeniami oraz obowiązującym prawem. Należy pamiętać, że po zakończeniu przedsięwzięcia trzeba rozliczyć się z tego, w jaki sposób została wykorzystana dotacja. Bardzo ważnym aspektem zarządzania projektami unijnymi jest sporządzenie końcowego raportu, czyli dokumentacji niezbędnej do uznania poniesionych przez firmę wydatków za zasadne przez jednostką oceniającą realizację tego rodzaju projektów. Odpowiednio przygotowany, rzetelny raport może znacznie przyspieszyć wypłatę dotacji i pomóc w pomyślnym zakończeniu programu.

Share