Konto bankowe dla dziecka – czy warto założyć?

Wielu rodziców decyduje się na założenie rachunku bankowego dla swojej pociechy, już najmłodszych latach życia. Może to być sposobem na zbieranie oszczędności lub nauczenie dziecka gospodarowania pieniędzy. Bez względu na to, jaki jest cel, konto bankowe dla małoletniego to produkt, który podlega regulacjom prawnym i musi spełniać wszystkie założenia formalne.

Jak działa konto bankowe dla dziecka

Większość banków oferuje możliwość założenia rachunku bankowego dla osoby małoletniej. Rodzice mają możliwość otworzenia konta już nawet niemowlakom i wpłacać na nie pieniądze. Prawo bankowe reguluje jednak kwestie wiekowe posiadacza takiego rachunku. Jeżeli dziecko nie ukończyło jeszcze 13 lat, to umowa z bankiem podpisywana jest z jego opiekunami prawnymi. Nie może ono także wypłacać samodzielnie pieniędzy, dokonywać wpłat ani w żaden sposób zarządzać rachunkiem.

prawo bankowe

Dzieci po ukończeniu 13 roku życia mają nieco więcej swobody. Umowa z bankiem może być zawarta przez małoletniego, jednak za zgodą i potwierdzeniem opiekuna płatnego. Oprócz tego może on swobodnie wypłacać pieniądze i zarządzać środkami na koncie na określonych zasadach. W przypadku takich kont nie ma możliwości zrobienia na nim debetu czy dopisania dodatkowych usług finansowych. Wszelkie regulacje prawne dotyczące bankowości zostały w przystępny sposób omówione w dostępnych publikacjach książkowych. Sporo ciekawych pozycji można znaleźć na stronie księgarni internetowej https://www.profinfo.pl/sklep/prawo-bankowe.html. Dostępne tam publikacje z pewnością rozwieją wątpliwości dotyczące prawa bankowego, z którym każdy ma do czynienia w swoim życiu.

Czy warto zakładać konto bankowe dziecku?

Obecnie bankowość elektroniczna staje się coraz bardziej popularna. W codziennym życiu większość osób płaci kartą zamiast gotówką, gdyż jest to wygodniejsze i bezpieczniejsze. Oswajanie dziecka już od najmłodszych lat z instytucją banku, może mu pomóc w przyszłości lepiej orientować się w zasadach działania obiegu finansów. Oprócz tego konto bankowe uczy samodzielności i rozważnego gospodarowania pieniędzmi. Dziecko mając do dyspozycji tylko środki na koncie wie ile może wydać i w jaki sposób zaoszczędzić. Dodatkowo karta bankowa jest dużo bezpieczniejszym środkiem płatniczym niż gotówka. Nawet gdy dziecko ją zgubi w trakcie zabawy, środki na koncie mogą zostać od razu zablokowane. Takie konto to również możliwość kontrolowania finansów dziecka oraz zapewnienie mu natychmiastowego przepływu środków w sytuacjach, gdy jest to konieczne, na przykład podczas wycieczki szkolnej.

Share