Pop czy Rock – co bardziej kręci Polaków?

Przyjęło się mówić, że muzyka łagodzi obyczaje. Każdy z nas ma swój ulubiony gatunek muzyki. Ulubiona muzyka dla jednych to skoczny i taneczny pop, a dla drugich – rock. Obecnie muzyka łączy ze sobą też kilka gatunków muzycznych, np. powstaje pop-rock.

Pop kontra rock?

Zarówno muzyka pop i rock jest bardzo popularna. Rock zdobył swoją popularność w latach 60. i 70. Była to nie tylko muzyka, ale nośnik ważnych treści społecznych, a nawet politycznych. Część osób uważało, że dzięki niemu świat zmienia się na lepsze. Przykładem w Polsce może być zespół Perfect i piosenka „Chcemy być sobą”. W czasie koncertów w latach 80. tytułowa fraza zmieniana była na: „Chcemy bić ZOMO”. Ludzie mogli wykrzyczeć co ich boli i z czym się nie zgadzają. Z drugiej strony jest muzyka pop, która jest nieco „lżejsza”. Przy tej muzyce można tańczyć, bawić się i niekoniecznie wsłuchiwać się w tekst. To właśnie tekst ma być chwytliwy z łatwym do zapamiętania refrenem. Zarówno muzyka pop jak i rock mają swoich zwolenników.

Gatunki muzyczne

Rozwój muzyki – zarówno rocka i popu – spowodował wykształcenie w jej ramach wielu różnorodnych stylów muzycznych. Gatunki muzyczne się przenikają. Dziś możemy słuchać pop-rocku, dance-popu, power-popu, indie-popu. Tak samo rock ma swoje podgatunki, np. hard rock, country rock, Oi!‎, rock gotycki, folk rock, itd. Gatunki muzyczne łączą się ze sobą i powstają ciągle nowe gatunki muzyki.

Nie da się jednoznacznie określić, czy ulubiona muzyka Polaków to rock, czy rock. Zarówno jeden jak i drugi gatunek jest lubiany i słuchany.

Share