Przydatna baza wiedzy o potencjometrach.

Zapewne każdy znalazł się w sytuacji kiedy pokrętło od regulacji głośności, balansu lub mocy tonów niskich i wysokich w sprzęcie audio nie reagowało, reagowało skokowo lub kompletnie samo wybierało wartości – tego typu symptomy wskazują na uszkodzenie potencjometru. Poza tego rodzaju objawami za wszelkiego rodzaju trzeszczenia w określonych pasmach lub całym zakresie może również odpowiadać uszkodzony potencjometr. Co w takim wypadku?

Budowa potencjometru

Potencjometr inaczej nazywany rezystorem nastawnym nie jest skomplikowanym układem – jest to dzielnik napięcia którego głównym zadaniem jest regulowanie prądu lub napięcia w urządzeniach elektrycznych. Stosowany jest nie tylko do zadań związanych z zastosowaniem domowym – jak regulacja głośności ale również w przemyśle – miedzy innymi w tramwajach jako regulator prędkości obrotowej silników.

Budowa potencjometru oparta jest na trzech wyprowadzeniach, dwa z nich połączone są ze sobą ścieżką charakteryzującą się stałym oporem, natomiast trzecie wyprowadzenie  jest osadzone na zasadzie ślizgacza – umożliwia to płynną i precyzyjną regulację. Wspomniana wcześniej  ścieżka zbudowana jest z cermetu, węgla, różnego rodzaju tworzyw sztucznych i zwoju drutu oporowego.

Zakup nowego czy regeneracja potencjometru?

Z racji dość prostej budowy potencjometrów istnieje możliwość ich regeneracji. Polega ona na dokładnym przemyciu alkoholem izopropylowym wszystkich zakamarków i wydobyciu zanieczyszczeń mogących powodować zakłócenia lub nieprawidłowe działanie. Następnie wykonujemy konserwację, specjalnie przeznaczonym do tego preparatem i montujemy wykorzystując lutownicę – w większości przypadków za trzeszczenia odpowiedzialne są zimne luty, które z biegiem czasu mogą nie przewodzić prądu w sposób prawidłowy.

Regeneracja ma sens tylko wtedy kiedy element jest stary i nie wyeksploatowany a także kiedy zakup nowego potencjometru jest bardzo mocno utrudniony. W innych przypadkach najskuteczniejszą i dającą długotrwałe rezultaty naprawą jest zakup i montaż nowego markowego potencjometru. Nowy i renomowanej marki potencjometr ma usprawnioną i zdecydowanie lepiej rozwiązaną konstrukcje w porównaniu do wcześniejszych modeli co sprawia, że jest zdecydowanie trwalszy a jednocześnie precyzyjniejszy w wykonywaniu działań zarówno w rozwiązaniach domowych jak również przemysłowych.

Share