Puzzle – doskonała rozrywka dla całej rodziny

Puzzle to jedna z tych nieśmiertelnych zabawek, które łączą pokolenia. Oferta puzzli w sklepie z zabawkami dla dzieci Toysbox.pl jest tak szeroka, że z pewnością każdy znajdzie tam coś dla siebie. Puzzle trenują wzrok, uczą cierpliwości, spostrzegawczości, a także wspierają rozwój motoryki małej u dziecka. U osób starszych puzzle z kolei świetnie sprawdzają się jako trening dla mózgu, ciekawa forma spędzania czasu i dobra zabawa dla całej rodziny.

Skąd się wzięły puzzle?

Puzzle zostały wynalezione przez londyńskiego kartografa Johna Spilsbury. Ucząc się geografii świata, postanowił ułatwić sobie nieco to zadanie, poprzez naklejanie drukowanych map na cienkie, mahoniowe deseczki, po czym rozcinał je wzdłuż granic państw. Pierwsza więc rola puzzli była stricte naukowa i stosowano ją do nauki nie tylko geografii, ale również innych przedmiotów. Początkowo puzzle zyskały ogromną popularność w całej Anglii, jednak już w XIX wieku ich sława wyszła poza granice kraju. Na początku dwudziestego wieku rozpoczęto maszynową produkcję puzzli.

sklep z zabawkami dla dzieci Toysbox.pl

Dlaczego warto układać puzzle?

Co takiego jest w puzzlach, że powinniśmy je układać? Przede wszystkim są one doskonałym narzędziem treningowym dla jednego z naszych najważniejszych organów. Układanie puzzli wymaga użycia obu półkuli mózgu – bo o nim mowa. W trakcie układania puzzli aktywizują się wszystkie części i wszystkie komórki mózgu, co wpływa na zwiększenie ich wydajności oraz pojemności. Puzzle wymagają od użytkownika działań nie tylko kreatywnych z użyciem wyobraźni, ale również działań logicznych i analitycznych. Badania naukowe udowadniają na przykład, że ludzie układający puzzle, rozwiązujący krzyżówki i prowadzący aktywny tryb życia dożywają dłuższego wieku. Ponadto zmniejsza się u nich znacznie zachorowalność na chorobę Alzheimera, demencję starczą i inne choroby typowe dla podeszłego wieku. Z kolei dzieci między 2 a 4 rokiem życia, które regularnie układają puzzle, mają lepsze zdolności przestrzenne.

Puzzle i ich wpływ na funkcjonowanie człowieka

Układając puzzle, musimy przeanalizować cały obrazek, jest to więc trening naszej pamięci i spostrzegawczości, ponadto puzzle trenują naszą koncentrację, analityczne myślenie, a także kojarzenie pola percepcyjnego. Sklepy z zabawkami z reguły posiadają bardzo bogatą ofertę puzzli, począwszy od tych dla maluszków od 1 roku życia, poprzez nieco bardziej skomplikowane puzzle dla przedszkolaka aż po wielotysięczne puzzle dla dorosłych z malowniczymi pejzażami. Warto zachęcać do układania puzzli zarówno dzieci, jak i seniorów. Puzzle są świetną rozrywką dla całej rodziny, dlatego to doskonały pomysł na wspólne spędzanie długich jesiennych wieczorów.

Share