Zabawki dla dzieci sprzed lat, które nadal są na topie

Świat, w którym żyjemy, rozwija się błyskawicznie. Od czasów III rewolucji przemysłowej, która rozpoczęła się w latach 50. XX wieku, każda kolejna dekada jest olbrzymim skokiem technologicznym. Wszystko jest coraz bardziej zaawansowane i nowoczesne. Zabawki dla dzieci również ulegają ciągłym metamorfozom. Część z nich zdołała się jednak skutecznie oprzeć rewolucjom. I nadal, czasami pomimo upływu setek lat, cieszą się one niezmiennym zainteresowaniem.

Zabawki dla dzieci, które łączą pokolenia

Pomimo tego, że dzisiaj mamy do dyspozycji interaktywne zabawki dla dzieci, które wydają dźwięki, ruszają się i robią wiele innych, zaskakujących rzeczy. To nadal na półkach u dzieci z całego świata, dumne miejsce zajmuje szereg zabawek, którymi bawili się nie tylko ich rodzice, ale również dziadkowie i liczne pokolenia z epok, które dla nas są niezwykle odległe zarówno pod względem technologicznym, jak i kulturowym.

Lalki i pluszaki

Lalki to prawdopodobnie jedne z najstarszych zabawek na świecie. Ich ślady w kulturze zostały odkryte przez archeologów już 2000 lat p.n.e. Można więc założyć, że dzieci bawią się lalkami przynajmniej od ponad 4000 lat. Co istotne, nadal są to jedne z najpopularniejszych zabawek i to nie tylko dla dziewczynek. Współczesną odmianą lalek dla chłopców są figurki bohaterów filmowych.

Natomiast pluszowe misie to już bardziej nowoczesny wynalazek. Pierwsze zabawki tego typu powstały pod koniec XIX wieku. Dzisiaj każdy maluch ma wśród swoich zabawek pluszaka, który często jest jego pierwszym przyjacielem.

zabawki dla dzieci

Puzzle

Historia puzzli również sięga daleko, bo aż XVIII wieku. Początkowo była to forma pomocy naukowej, używanej do zapoznania się z geografią. Szybko jednak odkryto, że jest to świetna rozrywka intelektualna. Dzisiaj puzzle cieszą się popularnością nie tylko wśród dzieci, ale i dorosłych. Jest to wspaniała forma zabawy, która wcale się nie starzeje.

Klocki konstrukcyjne

Klocki konstrukcyjne to zabawki dla dzieci, które cieszą się wyjątkowym zainteresowaniem i to nie tylko maluchów. Wspaniałe zestawy klockowe, chociażby takie, jakie oferuje nasza rodzima firma Cobi, zapewniają wspaniałą zabawę. Warto wiedzieć, że nie są one jednak czymś nowym. Klocki, jako takie, w swojej pierwotnej, drewnianej formie, znane były już w XVIII wieku. A w XIX wieku opracowano metodę ich trwałego łączenia.

Popularne gry towarzyskie znane od setek lat

Na uwagę zasługują również lubiane przez starsze dzieciaki gry towarzyskie, takie jak domino czy bierki, które znane są od bardzo dawna. Najstarszy komplet gry niezwykle podobnej do domina odkryto w grobowcu Tutanchamona (II w. p.n.e.). Przyjmuje się jednak, że znane nam klasyczne domino wymyślone zostało przez Chińczyków w XII wieku.

Popularną i nadal spotykaną grą towarzyską z długim rodowodem są także bierki, których historia ma sięgać 2000 lat wstecz. Gry ta stała się modną formą rozrywki towarzyskiej w XVIII wieku. Co istotne, do dzisiaj ma grono swoich zagorzałych miłośników.

Share