Zawory kulowe w instalacjach domowych. Co należy o nich wiedzieć?

Niemal w każdej instalacji wodnej lub grzewczej zawory kulowe są niezbędnymi elementami konstrukcyjnymi. Pełnią one wiele istotnych funkcji, regulując przepływ czynnika roboczego. Dlaczego zawory te są tak ważne? Jak są zbudowane i z jakiego ich rodzaju najlepiej skorzystać?

Budowa zaworów iglicowych

Budowa większości zaworów kulowych jest podobna. Składają się one z korpusu oraz kuli, której ruchem kieruje się przy pomocy rączki. Niemniej w niektórych typach elementów należących do tej kategorii, takich jak zawory iglicowe, nie występuje kula. W wymienionym przykładzie w jej miejscu znajduje się iglica. Korpus konstrukcji przeważnie wykonuje się ze stali nierdzewnej lub mosiądzu, gdyż materiały te dobrze znoszą pracę w trudnych warunkach. Wykazują one odporność na wysokie temperatury i nacisk. Cechy te zapobiegają powstawaniu odkształceń, które w instalacjach grzewczych lub wodnych są niezwykle niebezpieczne.

zawory iglicowe

Wybór zaworów kulowych

Do najwyżej cenionych należą dzisiaj bez wątpienia zawory iglicowe, również zaliczane zwykle do zaworów kulowych. Jak już wspomniano, w tym przypadku nie występuje jednak kula, lecz iglica. Dlaczego warto korzystać właśnie z tego typu zaworów? Ich budowa gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo użytkowania, między innymi dzięki zastosowaniu dodatkowego uszczelnienia. Wykorzystuje się do tego specjalistyczne materiały, dzięki którym instalacja nie przecieka, ani nie ulega rozszczelnieniom. Należy jednak pamiętać, aby zawsze dokonywać zakupu u sprawdzonych producentów, którzy do konstrukcji zaworów iglicowych wykorzystują najwyższej klasy materiały. Zawory tego rodzaju najczęściej wykorzystuje się w instalacjach pomiarowych oraz regulacyjnych. Niemniej ze względu na różnorodność i zalety wymienionych elementów bywają montowane również w innych urządzeniach.

Dostosowanie zaworów do potrzeb

Pomimo iż wspomniane zawory iglicowe posiadają szereg zalet, nie zawsze okazują się najlepszym wyborem. Najważniejsze jest, aby dostosować element do potrzeb. Należy zatem uwzględnić rodzaj instalacji, przepływający przez nią czynnik roboczy oraz ciśnienie. Poszczególne zawory ze względu na konstrukcję i materiały dostosowane są bowiem do odmiennych czynników roboczych. Ponadto, nie zawsze identyczna jest wytrzymałość na wysokie ciśnienie. Dobre zawory kulowe są przystosowane do ciśnienia na poziomie 300 lub 400 bar. Warto też zastanowić się nad zadaniami, jakie będą powierzone zaworom iglicowym, czy też standardowym modelom kulowym. Czy będą one zamykać przepływ w razie awarii, służyć do przedmuchiwania instalacji, czy może jej odpowietrzania?

Share