Strategiczna Ocena Oddziaływania na Środowisko to postępowanie, które należy przeprowadzić ze względu na brzmienie przepisów ustawy o udostępnianiu informacji o środowisko i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko. SOOŚ przeprowadzana jest dla określonych typów dokumentów, a jednym z jej elementów jest prognoza oddziaływania na środowisko. Dzięki niej możliwe jest podjęcie odpowiednich decyzji planistycznych z jednoczesnym uwzględnieniem ochrony oraz racjonalnej gospodarki zasobami przyrody. Sprawia to, że przy realizacji danego przedsięwzięcia można znaleźć drogę do harmonijnego współdziałania człowieka i przyrody.
Czym jest prognoza oddziaływania na środowisko?
Prognoza oddziaływania na środowisko ma na celu przedstawienie skutków dla interesu człowieka i środowiska, jakie wywrze realizacja danego przedsięwzięcia. Taka prognoza pozwala przede wszystkim ocenić, czy proponowane do realizacji działanie albo kierunki rozwoju we właściwym stopniu uwzględniają kwestie, jakie wiążą się z ochroną środowiska. Zakres prognozy oddziaływania na środowisko określa art. 51 ust. 2 ustawy OOŚ. Taka prognoza powinna zostać dostosowana i wykonana zgodnie ze stanem współczesnej wiedzy. Konieczne jest także dopasowanie jej do konkretnego przypadku i szczegółowości dokumentacji. Innym podejściem będą więc odznaczały się prognozy wykonane dla niewielkich obszarów – na przykład planów zagospodarowania przestrzennego, a inaczej będą wyglądały te przeznaczone dla obszaru wojewódzkiego.
Jakie jest znaczenie prognozy oddziaływania na środowisko?
Prognoza stanowi co prawda istotny element SOOŚ, jednak nie pełni roli normatywnej, a jedynie informacyjną. Jej celem jest przedstawienie skutków realizacji prognozowanego dokumentu na środowisko, jak również na zdrowie ludzi. Dzięki takiej prognozie możliwe jest stwierdzenie, czy istnieją alternatywy do wskazanych działań i czy wpływ na środowisko można w jakiś sposób zminimalizować. Dzięki prognozie ma dojść do wyważenia interesu człowieka i środowiska przy wzięciu pod uwagę, że działalność człowieka zawsze będzie mieć wpływ na otoczenie. Celem prognozy oddziaływania na środowisko nie jest wiec ustanowienie szeregu nakazów i zakazów odnoszących się do dokumentu. Ma przede wszystkim dostarczyć niezbędnej wiedzy co do efektów realizowanych działań i możliwości ograniczenia ich negatywnego wpływu. Zadaniem organu opracowującego dokument jest powiązanie celów i wymogów środowiskowych z adekwatnymi wymogami rozwojowymi, które zostały zamieszczone w prognozowanym dokumencie.
You must be logged in to post a comment.