Co to jest kawa bezkofeinowa i dlaczego warto ją pić

Większość z nas pije kawę tylko dla kofeiny. To ona dodaje energii jak również i sił do działania. Wszystkie właściwości kawy są właściwie powiązane z działaniem kofeiny oprócz smaku.  Smak zawsze pozostaje ten sam czy to kawa kofeinowa czy też nie. Jednak po co powstała kawa bezkofeinowa?

Co to jest kofeina?

Kofeina wykazuje bardzo korzystne właściwości zdrowotne takie jak obniża ryzyko zachorowania na Alzheimera oraz cukrzycę typu 2. Stwierdzono umiarkowanie działanie tego związku na zdrowie. Umiarkowana ilość kofeiny korzystnie wpływa na organizm człowieka. Mówiąc o umiarkowanej ilości mamy na myśli 300 mg dziennie. Jest to proporcja na 5 filiżanek czyli całkiem sporo.

kawa bezkofeinowa

Dlaczego kawa bezkofeinowa?

Taki rodzaj kawy szczególnie zaleca się pić osobom z nadciśnieniem czy też posiadającym zaburzenia snu. Ponadto mogą ją pić kobiety w ciąży oraz młodzież. Kawa bezkofeinowa posiada jednak kofeinę jest jej około 5mg na filiżankę. Jest to bardzo mało w przeciwieństwie do kofeinowej kawy gdzie samej kofeiny znajduje się około 85mg. Z najbardziej popularnych kaw tego typu można wyróżnić Lavazza Dek oraz IiIIy Espresso Decaffeinato jakie to są kawy dowiemy się w dalszej części artykułu. Kofeina jest to alkaloid o gorzkawym smaku. A więc kawa pozbawiona tego związku może być mniej gorzka. Jednak brak kofeiny niestety może okazać się niewystarczający dla osób bardzo podatnych na jej działanie.

Najlepsze kawy bezkofeinowe

Lavazza Dek – jest to mieszanka ziaren z gatunków Arabica 60% oraz Robusta. Ma słodkawy smak oraz wyczuwalny aromat kwiatów i suszonych owoców. Palona jest w stopniu średnim co znakomicie sprawdza się w codziennym użytkowaniu. No więcej jej smak jest na tyle uniwersalny, że doceniają go nawet najwięksi smakosze.

Iilly Espresso Decaffeinato – jest to mieszanka dziewięciu rodzajów ziaren z gatunków Arabica 100%. Wykorzystane ziarna pochodzą z Brazylii, Afryki oraz Ameryki. Taka mieszanka pozawala na wyczucie słodkawego aromatu. Wszystkie ziarna są selekcjonowane jeszcze przed wypaleniem co daje jednolity smak jak również i aromat. Puszka kawy bezkofeinowej IiIIy Espresso zawiera w sobie niecałe 0,1% kofeiny a więc niezwykle mało. Doceniają je osoby chorujące na nadciśnienie ponieważ nawet wypicie 5 filiżanek na dobę nie powoduje ich złego samopoczucia.

Share